• Rok szkolny 2021/2022


     Regulamin wolontariatu w roku szkolnym 2021/2022

     1. Regulamin obowiązuje wyłącznie w okresie pandemii Covid-19.
     2. Regulamin obowiązuje wszystkich wolontariuszy w SP5.
     3. Wolontariusze pracują systematycznie i rzetelnie przez cały rok szkolny.
     4. Wolontariusze są zobowiązani wypracować w roku szkolnym co najmniej 20 godzin.
     5. Warunkiem uzyskania wpisu o działalności wolontaryjnej na świadectwie ukończenia szkoły, jest systematyczna praca w wolontariacie przez co najmniej 2 lata i wypracowanie każdego roku minimalnej liczby godzin ustalonej w Regulaminie Wolontariatu SP5.

     Wolontariat szkolny
     1. Pracę wolontariuszy koordynuje szkolny opiekun wolontariatu.
     2. Wolontariusze realizują zadania w następujących obszarach:
     A) Praca na rzecz społeczności szkolnej zlecona przez opiekuna wolontariatu lub innych nauczycieli SP5.
     B) Wykonywanie rękodzieła na rzecz organizacji pożytku publicznego, z którymi współpracuje szkoła. Zadania te zleca opiekun wolontariatu.
     C) Propagowanie idei wolontariatu oraz wolontariatu szkolnego wśród społeczności szkolnej.
     D) udział w akcjach oraz konkursach hospicyjnych i wolontaryjnych ogłaszanych przez opiekuna wolontariatu.
     E) Praca w tandemach wolontariackich- w ten sposób można zaliczyć do 5 godzin w ciągu roku szkolnego.
     3. Obowiązkiem wolontariusza jest dokumentowanie na bieżąco swej działalności w Dzienniku Wolontariusza, który stanowi załącznik do regulaminu.
     4. Wolontariusze dostarczają uzupełniony Dziennik Wolontariusza w terminie do 31.05. danego roku szkolnego.

     Wolontariat realizowany poza szkołą
     1. Wolontariusze pracują wyłącznie na rzecz instytucji pożytku publicznego z nadanym numerem KRS (za wyjątkiem partii politycznych) lub instytucji edukacyjno-kulturalnych, takich jak biblioteki publiczne.
     2. Uczeń realizujący działania wolontaryjne poza szkołą w porozumieniu z instytucjami pożytku publicznego może otrzymać wpis na świadectwie za działalność wolontaryjną gdy:
     - dostarczy wychowawcy klasy w terminie do 5 października deklarację, iż w danym roku szkolnym będzie realizował działania wolontaryjne w konkretnej placówce,
     - dostarczy wychowawcy klasy w terminie do 31 maja zaświadczenie o zrealizowanych działaniach wolontaryjnych w tejże placówce w wymiarze określonym w regulaminie (minimum 40 godzin w roku szkolnym lub minimum 20 godzin w roku szkolnym 2020/2021 i 2021/2022),
     - realizuje działania wolontaryjne przez minimum 2 lata.



      

     Rok szkolny 2019/2020

      


     Wielkie Tchnienie Życia

     W słoneczną październikową sobotę spotkaliśmy się na wrocławskim Rynku, aby kolejny raz wziąć udział w wesołej manifestacji pod hasłem Wielkie Tchnienie Życia. Wydarzenie to corocznie- w Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej- przyciąga wolontariuszy hospicyjnych i szkolnych, a jego celem jest propagowanie idei hospicjum.
     Oplatając ratusz żywym łańcuchem, który stworzyliśmy poprzez złapanie się za ręce, chcieliśmy pokazać nasze wsparcie wobec osób przewlekle i terminalnie chorych.
     Ważnym elementem wydarzenia było też puszczanie baniek mydlanych. Symbolizowały one piękne, ale kruche życie.
     Hospicjum to też życie!


      

     Rok szkolny 2018/2019


     Życzliwi w grudniu

     Grudzień  dla ŻYCZLIWYCH był bardzo intensywny. Wzięliśmy udział w akcjach charytatywnych przeprowadzonych przez organizacje pożytku publicznego
     z Dolnego Śląska. Były to:
     – dwudniowa zbiórka żywności w sklepie przy
     ul. Legnickiej organizowana przez Bank Żywności we Wrocławiu
     – zbiórka materiałów plastycznych, zabawek
     i gier planszowych dla wrocławskich szpitali oraz Wrocławskiego Centrum Opieki i Wychowania
     – zbiórka żywności dla niemowląt oraz słodyczy na rzecz Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska. 
     Uczniowie wykonali również ozdoby świąteczne dla Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci. Przeprowadziliśmy ponadto kilka akcji w szkole.
     Dzięki hojności rodziców i nauczycieli,  kupujących ciasto w czasie zebrań z rodzicami, zebraliśmy 1009 złotych na rzecz Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska. Zorganizowaliśmy kiermasz ozdób bożonarodzeniowych, który poprzedziły warsztaty ozdób świątecznych dla klas 2. i 4. przeprowadzone przez opiekunki wolontariuszy.
     W czasie kiermaszu zebraliśmy do puszek 1085 zł, które zostały przekazane fundacji Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową.
     W 2019 r. tempa nie zwalniamy i już w styczniu zorganizujemy kolejną akcję charytatywną!


     Dzień Pomarańczowy, czyli dynia i marchewka w natarciu…

     31 października upłynął w naszej szkole na pomarańczowo.Był to dzień pełen emocji i atrakcji. Wolontariusze zachęcali wszystkich uczniów do zdrowego odżywiania, rozdając ulotki z przepisami na pyszne i zdrowe wypieki z dyni i marchewki. Zorganizowali również kiermasz ciast i soków, z którego środki przekazane będą Kamatham  Tanuja z Indii, którą wspieramy  w programie Adopcja na Odległość. Odbył się także konkurs na lampion z dyni.  Dzień pomarańczowy był również okazją do zorganizowania kreatywnych zajęć integracyjnych. Uczniowie klas: 1a,1b i 4a uczyli się poprzez zabawę: układali z rozsypanki liter słowa takie jak pumpkin czy carrot, a następnie musieli słowa te przeliterować w języku angielskim. Układali także pocięty 
     na kawałki obrazek przedstawiający jesienne warzywa,  z zamkniętymi oczami przyczepiali natkę do marchewki, a na koniec wykonywali figurki z warzyw, plasteliny, bibuły  i innych materiałów. Uczniowie wykazali się dużą inwencją  i kreatywnością, a wykonując zadania, bardzo dobrze się bawili.


     ŻYCZLIWI i Adopcja na Odległość

     25 października wolontariusze przygotowali słodką niespodziankę dla rodziców odwiedzających szkołę w czasie konsultacji. Uczniowie klas 7. i 8. upiekli pyszne ciasta,a Julka, Magda i Franek smacznie doradzali i zachęcali do wsparcia tej szlachetnej akcji. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu ŻYCZLIWYCH  udało się zebrać 292 zł, które zasilą konto Kamatham  Tanuja z Indii, którą wspieramy w programie Adopcja na Odległość.
     Dziękujemy rodzicom i nauczycielom za wsparcie!


     Pola Nadziei

     Wolontariusze z naszej szkoły już kolejny rok zaangażowali się w akcję Pola Nadziei. Celem kampanii jest promowanie idei wolontariatu i niesienia bezinteresownej pomocy podopiecznym hospicjum. Ten szeroki zakres działań edukacyjnych i wolontaryjnych ma dodatkowy cel: pozyskiwanie środków na opiekę paliatywną. W poniedziałek, 22 października, w ogródku przed naszą szkołą kilkoro ochotników zasadziło żonkile –  symbole nadziei. Kiedy wiosną kwiaty zakwitną, rozdawane będą podczas ulicznych kwest. Zebrane w ten sposób środki zostaną przeznaczone na zaspokojenie najważniejszych potrzeb podopiecznych hospicjum.


     Wielkie Tchnienie Życia

     13 października wolontariusze z naszej szkoły zebrali się obok pomnika Aleksandra Fredry, aby razem z pracownikami wrocławskiego hospicjum i innymi uczestnikami akcji stworzyć krąg życia wokół Rynku. Całe wydarzenie odbyło się pod hasłem  Hospicjum to też życie. Przewodnim kolorem akcji był niebieski, tak też  ubrali się wszyscy wolontariusze. Magię tego przedsięwzięcia podkreślały bańki mydlane i balony, a Pan Wiewióra był atrakcją nie tylko dla małych dzieci, ale też tych starszych.


     Rok szkolny 2017/2018

     Wolontariusze kl.7           Wolontariusze kl.2


     Sadzonka Dobra w SP 5.

     Dnia 25 października grupa wolontariuszy naszej szkoły udała się do siedziby Hospicjum Dla Dzieci Dolnego Śląska przy ul. Traugutta we Wrocławiu. Zostaliśmy zaproszeni na Pierwszy Punkt Poboru Dobra. Cóż to takiego? – zapewne zapytacie. Otóż na początku zobaczyliśmy prezentację Stowarzyszenia Medycznego Hospicjum Dla Dzieci Dolnego Śląska w nowej formule wraz z zasadami współpracy ze szkołami. Następnie odebraliśmy Cerytfikat, świadczący o współpracy naszej szkoły z Hospicjum i udaliśmy się na  pełen dobrej energii do dalszego działania poczęstunek.  Z Balonikamii Sadzonką Dobra  wracaliśmy do szkoły pełni pomysłów i chęci do dalszego działania. Jeszcze tego samego dnia podzieliliśmy się Balonikami z Dobrym Słowem, a następnego dnia nasi najmłodsi wolontariusze – uczniowie kl. 1 a – przy pomocy kilku uczniów kl. II gimnazjum zasadzili Drzewko Dobra na terenie szkoły. Chłopcy byli tak przejęci losem śliwy renklody, że odtańczyli taniec „zaklinaczy deszczu”, szczerze wierząc, że jest to niezbędne dla przeżycia drzewka 😀 Miejmy nadzieję, że drzewku się u nas spodoba i za jakiś czas będziemy się cieszyć zielonymi liśćmi, a może i owocami?.. Kto wie..


     Akcja „Marzycielska Poczta”, 

     Nasi najmłodsi wolontariusze po raz pierwszy wysłali swoje ręcznie wykonane kartki dla chorej Martynki. Uczniowie starszych klas również przyłączyli się do akcji . Było to działanie w ramach ogólnopolskiej akcji „Marzycielska Poczta”, która polega na wysyłaniu tradycyjnych listów i kartek do ciężko chorych dzieci.


     Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska

     07 września 2017 roku odbyło się pierwsze zebranie dla rodziców w roku szkolnym 2017/2018. Szkolny wolontariat zorganizował w tym dniu pierwszą w tym roku zbiórkę pieniędzy. Wolontariusze upiekli ciasta, które można było kupić, wspierając tym samym Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska. Zbiórka okazała się dużym sukcesem – zebraliśmy sporą kwotę, którą w całości przekazaliśmy Hospicjum. Bardzo dziękujemy rodzicom oraz uczniom za pomoc w pieczeniu ciast  i  kupowaniu ich.

      

  • Librus Synergia
  • Godziny dzwonków

   Piątek 27.01.2023
  • Kalendarz

    brak danych
  • Biuletyn informacji publicznej