• Mediacja rówieśnicza – rozwiązywanie sporów/konfliktów wśród uczniów na terenie szkoły,  w obecności mediatora rówieśnika.
          Mediator jest to bezstronna osoba trzecia, która pomaga rozważyć wszelkie możliwe rozwiązania, negocjować je w warunkach współpracy oraz  szukać takiego porozumienia, które będzie satysfakcjonujące dla obydwu stron.
          Rezultatem mediacji jest przygotowanie ugody, czyli pisemnej umowy, w której zawarte są postanowienia wypracowane w trakcie rozmowy.

Cele mediacji:

• dojście do porozumienia osób będących w konflikcie,
          • poprawa relacji między nimi,
          • zapobieganie eskalacji konfliktu.

Zasady mediacji:

• dobrowolność – nikt nie może Cię do mediacji zmusić, jest to Twoja decyzja czy chcesz do niej przystąpić.
          • akceptacja – sam(a) możesz wybrać osobę, która będzie prowadziła spotkania mediacyjne (mediatora).
          • poufność – wszystko co dzieje się w trakcie spotkania zostaje między jego uczestnikami.
          • bezstronność – każda z osób biorąca udział w spotkaniach jest traktowana w taki sam sposób, nie ma lepszych i gorszych. Mediator nie ocenia ani stron, ani ich zachowań i nie wskazuje też winnego.

Dzięki mediacjom nauczysz się:

• rozwiązywania konfliktów bez użycia przemocy,
          • przyjmowania odpowiedzialności za własne postępowanie,
          • rozwijania empatii,
          • rozwijania umiejętności porozumiewania się z innymi,
          • kształtowania postawy tolerancji i sprawiedliwości,
          • radzenia sobie z sytuacjami trudnymi.

Co możesz zyskać przez udział w mediacji?

• Jeśli będziesz stroną konfliktu możesz przedstawić własne oczekiwania i potrzeby.
          • Unikniesz narastania konfliktu.
          • Mediacja pozwoli Ci na odreagowanie emocji oraz naprawienie krzywd.
          • Będziesz miał wpływ na sposób rozwiązania problemu (nie będą za Ciebie decydować inni).

Jakie sprawy możemy rozwiązywać w drodze mediacji rówieśniczych?

• wykluczenie z grupy,
          • kradzieże  i chowanie cudzych przedmiotów,
          • rozpowszechnianie w Internecie lub innym komunikatorze obraźliwych napisów, zdjęć, komentarzy, filmów dotyczących innych osób,
          • przezywanie i wyśmiewanie rówieśników ze względu na ich wygląd, ubranie, pochodzenie czy zachowanie,