• Rok szkolny 2019/2020

     


    Dzień Chłopca w klasach 2

    30 września chłopcy z klas 2 obchodzili swój wielki dzień – Dzień Chłopaka. My dziewczyny nie zapomniałyśmy o naszych kolegach. Już od rana widać było podekscytowanie wśród chłopców, a także wielkie oczekiwanie na prezenty. Postanowiłyśmy nie trzymać ich za długo w niepewności. Tuż po 2 godzinie lekcyjnej wręczyłyśmy uradowanym chłopakom niewielkie prezenty. Każdy z nich otrzymał kostkę Rubika oraz żelki. Oczywiście od razu zajęli się manipulowaniem kostką i układali naprawdę skomplikowane wzory. Widać było, że są zadowoleni, a to najważniejsze!


    Dzień Edukacji Narodowej

    14 października obchodziliśmy jak co roku Dzień Edukacji Narodowej. Tego dnia w naszej szkole nie było lekcji tylko zajęcia opiekuńczo – wychowawcze. Nasi uczniowie przyszli  odświętnie ubrani, ponieważ z okazji Święta Edukacji odbywały się uroczyste apele. Dla klas 1 -3 była to uroczystość połączona z Pasowaniem nowych uczniów naszej szkoły na Pierwszoklasistów. Dzieci z klasy 1 a i 1b zaprezentowały bogaty program artystyczny dla dyrekcji, starszych kolegów i kibicujących im rodziców. Po nim, zostali uroczyście pasowani przez dyrektora pana Jacka Lenarta,  za pomocą wielkiego ołówka,  na prawowitych Pierwszoklasistów. Otrzymali dyplomy, a od kolegów z klasy 2 a i 2 b  oraz ich wychowawczyń – Anny Słaby i Anny Sołtysiak drobne upominki w postaci ręcznie wyprodukowanych, imiennych zakładek. Mamy nadzieję, że służyć im będą na długo i przypominać o dniu, w którym po raz pierwszy w życiu stali się prawdziwymi uczniami.


    Przedstawienie w Teatrze Capitol „Nasza mama czarodziejka”

    Jeśli nie wierzycie, że każda mama jest czarodziejką, to myślę, że nie wiecie co to znaczy mieć szczęśliwe dzieciństwo pełne zabaw i figli… .

    We wtorek 22.10.2019 r. klasa 2 a i klasa 2 b wraz z wychowawcami Anną Slaby i Anną Sołtysiak zasiadły na teatralnych krzesłach  w Capitolu. Książka „Nasza mama czarodziejka” była naszą lekturą w klasie pierwszej. Podczas jej czytania budziła nasz zachwyt i nieraz zazdrościliśmy tytułowym bohaterom ich przygód, a przede wszystkim mamy. Ale jakiej mamy – mamy czarodziejki!. Z niecierpliwością oczekiwaliśmy rozpoczęcia przedstawienia, bo znając treść lektury, mogliśmy porównać jej książkową wersję i tą ukazywaną za pomocą gry aktorskiej. W spektaklu zaprezentowano kilka z wielu historii opisanych w książce. Nie mogło zabraknąć pełnego pychy olbrzyma, księżyca ze złamanym rożkiem, dzwonnicy, której groziło zawalenie czy też babci Grzelakowej  - złodziejki cienia sosny. Wszystkie kłopoty te małe i duże, znikały jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, gdy do akcji wkraczała niezwykła kobieta – mama. To dzięki niej olbrzym stał się na powrót zwykłym, uprzejmym chłopcem, sosna odzyskała swój cień, a księżyc otrzymał nowy rożek z ciasta. Bo dla mamy czy tej z opowiadania, czy tej z prawdziwego życia nie ma rzeczy niemożliwych. To ona pocieszy, gdy jest nam źle, przytuli gdy stłuczemy kolano, otrze łzy, gdy poczujemy smutek i wynajdzie najwspanialsze zabawy, kiedy ogarnia nas nuda. Taką mamę, jaką mieli bohaterowie spektaklu ma wielu z nas. I większość z nas uświadomiła sobie ten fakt, dopiero po obejrzeniu tego przedstawienia. Siła, radość, miłość, wartości, psoty to mama – bo każda mama jest dla swojego dziecka najcudowniejszą czarodziejką.


     

    Rok szkolny 2018/2019


    Spotkanie  pod hasłem „Po drogach niepodległości…”

    30 listopada  uczniowie klasy I A wraz z wychowawczynią, panią Anną Słaby, udali się do Szkoły Podstawowej nr 3 przy ul. Bobrzej  na wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Spotkanie  pod hasłem „Po drogach niepodległości…” odbyło się  w ramach programu Wrocławskiej Koncepcji Edukacyjnej „Od inspiracji do kreacji” z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Nasi uczniowie byli odświętnie ubrani i przynieśli ze sobą samodzielnie przygotowane symbole narodowe.

    Jako pierwsze zaprezentowały się dzieci z  Przedszkola nr 15 i Przedszkola nr 150, które przygotowały program słowno-muzyczno-taneczny. Po nich wystąpiły dzieci z naszej szkoły. Piękną piosenkę „Co to jest niepodległość?” zaśpiewała solistka, uczennica klasy 1 A, Zuzanna Piórko, a do refrenu włączyli się wszyscy uczniowie tej klasy wspomagani przez przedszkolaków.

    Następnie dzieci z naszej szkoły odśpiewały znaną patriotyczną pieśń pt. „Przybyli ułani pod okienko”. Na pianinie akompaniowała im pani Ewa Jaskuła, nauczycielka muzyki ze Szkoły Podstawowej nr 3. Mimo że wcześniej dzieci nie miały żadnych wspólnych prób z panią Ewą, piosenkę  zaśpiewały pięknie.

    Spotkanie zakończyło wspólne odśpiewanie „Roty” innych pieśni patriotycznych, w którym swoje siły połączyły: chór Szkoły Podstawowej nr 3, przedszkolaki, nasza klasa I A oraz nauczyciele.

    Spotkanie to i wspólny śpiew pozwoliły naszym uczniom aktywnie włączyć się w uroczyste obchody stulecia odzyskania niepodległości przez naszą ojczyznę. Jesteśmy przekonani, iż ten dzień na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników.


    Badminton w Hasta La Vista

    Dnia 26 listopada 2018r. klasa 1 a wraz z wychowawcą Anną Słaby wzięła udział w zajęciach sportowych zorganizowanych w ramach Szkoły w Mieście. Ubrani  w stroje gimnastyczne, z wielką energią  i bardzo dobrym humorem, stanęliśmy na boisku do gry w badmintona mieszczącym się w hali Hasta la Vista. Przywitał nas tu bardzo miły trener, który z entuzjazmem opowiedział na czym polega ta gra.  Dowiedzieliśmy się, w jaki sposób powinniśmy trzymać rakietę i serwować lotką, aby doleciała on do naszego partnera z boiska, lub chociaż przekroczyła linię siatki. Zadziwił nas fakt, że jest to gra bardzo dynamiczna. Należy być szybkim, zwinnym i bardzo uważnym graczem. Lotka szybko się przemieszczała i musieliśmy często dużo się nabiegać, aby ją odebrać w locie. Po zakończonych zajęciach czuliśmy dolne partie naszego ciała. Jak się okazało, był to bardzo pożądany efekt gry w badmintona. Oznaczało on, że graliśmy bardzo dobrze, dawaliśmy z siebie wszystko i jeszcze poprawiliśmy ogólną wydolność organizmu. Nauczyliśmy się również,  że jest to gra partnerska, bo nie ma dobrej zabawy bez wzajemnej współpracy.


    Zdrowo jem, więcej  wiem!

    W dniach 21 – 23.11.2018 r. realizowałam projekt dla zerówek i klas 1-3 „Zdrowo jem, więcej wiem”  pod honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser – Dudy. W programie bardzo często współpracowałyśmy z drugą klasą pierwszą – klasą 1 b p. Anny Sołtysiak. Cały program rozpoczęłyśmy od zapoznania się z wiedzą wstępną naszych małych uczniów. Okazało się, że na temat owoców i warzyw, mają całkiem pokaźną wiedzę. Co nas bardzo ucieszyło, to fakt, że to piętro piramidy zdrowia jest przez nich najbardziej lubiane. Dzieci same potrafiły wymienić nazwy owoców i warzyw, krótko opowiedzieć, dlaczego mają dobry wpływa na zdrowie i samopoczucie człowieka. Pierwsze zajęcia rozpoczęłyśmy od połączenia grup, dla celów integracyjnych. Przyszliśmy na część zajęć do klasy 1 b. Zanim powiedziałyśmy, o czym będziemy rozmawiać na zajęciach przez najbliższych kilka dni, przygotowałyśmy dla obu klas zabawę sensoryczną. Zawiązywałyśmy oczy chustką i prosiłyśmy, aby dzieci odgadły, jaki owoc lub warzywo trzymają w ręku. Mogły do tego użyć zmysłu: dotyku, węchu, smaku, a jeśli ktoś miał problem z odgadnięciem, to również wzroku. Następnie odbyła się degustacja owoców i warzyw, których dzieci nigdy nie jadły. Np. zjadając kaki, stwierdziły, że mogłyby go jeść zamiast porcji słodyczy. Po tej części zajęć, obie grupy rozpoczęły samodzielną pracę – my wróciliśmy do swojej sali. Usiedliśmy na dywanie i omawialiśmy wygląd i smak owoców i warzyw, które przyniosłam w postaci dużych plansz, jakie widać na zdjęciach. Rozdałam dzieciom karty sudoku z owocami i warzywami, które mieli rozwiązać. Rozpoczęliśmy też naukę na pamięć kwestii z wiersza Jana Brzechwy „Na straganie”, który ćwiczyliśmy i zaprezentowaliśmy klasom 1 b i 2 a następnego dnia. Również kolejnego dnia wykonywaliśmy prace plastyczno – techniczne na temat owoców i warzyw. Pojawiły się kolorowanki koszyczków z owocami i warzywami, szablony owoców, które zdobiliśmy wydzieranką z kolorowego papieru lub używaliśmy do tego celu plasteliny. Dzieci przyniosły również z domu różnorodne warzywa i zdobiły je według własnego pomysłu. Ostatniego dnia zajęć o warzywach i owocach wraz z wychowawcą klasy 1 b zorganizowałyśmy dla dzieci zajęcia sportowe, których dyscypliny powiązane były z realizowanym przez nas programem. W całym cyklu zajęć był również czas na realizację tematu poświęconego zaletom picia wody mineralnej oraz promocja naszych działań w szkole. Ostatnie zadanie zrealizowaliśmy z dużym rozmachem. Zorganizowaliśmy degustację owoców i warzyw, które pokroiliśmy i ładnie ułożyliśmy na talerzykach. Ubrani w fartuszki, z ulotkami w rękach, które sami przygotowaliśmy ruszyliśmy na akcję promocyjną, która tak jak cała akcja zakończyła się sukcesem. Nasi uczniowie zdobyli mnóstwo wiedzy w ciągu zaledwie kilku dni, poprzez różnorakie zadania, które realizowali z zaangażowaniem.


    „Nasza lipa…”

    16 listopada 2018r. na długo pozostanie w pamięci uczniów klasy 1a i 1b  oraz ich wychowawców p. Anny Słaby i p. Anny Sołtysiak. W tym dniu z okazji obchodów 100 rocznicy Niepodległości szkoła otrzymała w prezencie od firmy Eactive niewielkich rozmiarów drzewko  – lipę. Wraz ze starszymi kolegami z klasy 2 a i 4 a udaliśmy się wszyscy na szkolny plac zabaw w celu posadzenia drzewka. W tym wyjątkowym dniu nie mogło zabraknąć przedstawicieli firmy, która podarowała nam drzewko oraz Pani Dyrektor Zofii Stawickiej. Klasa 1 a przygotowała specjalnie na ten dzień krótką część artystyczną opartą przede wszystkim na pięknej recytacji wierszy o charakterze patriotycznym. Zaraz po niej wszyscy uczestnicy tego wydarzenia odśpiewali hymn narodowy.

    Lipę zasadziliśmy na małym skrawku zielonej trawy tuż obok furtki placyku. Wybór miejsca nie był przypadkowy. Nasz plac zabaw jest miejscem, gdzie doskwiera nam w ciepłe dni brak cienia, z niecierpliwością więc oczekujemy, aby drzewko szybko urosło, cieszyło nasze oczy swym pięknem i dawało odrobinę wytchnienia od słonecznych promieni. Nasi uczniowie pewnie wrócą tu za kilkadziesiąt lat i z sentymentem wspomną dzień, w którym zasadzili „swoją lipę” świętując w roku 2018 stulecie wolnej Polski.


    „Niepodległa i koncert pieśni patriotycznych”

    13 listopada 2018 r. braliśmy udział w apelu związanym z obchodami 100. rocznicy Święta Niepodległości. Bardzo przeżywaliśmy czas związany z tym świętem i staraliśmy się w dni poprzedzające święto, a także nawet po jego obchodach dowiedzieć się jak najwięcej o naszej ojczyźnie i znaczeniu słowa niepodległość. Rozmawialiśmy o Polsce pod zaborami i Polsce wolnej, słuchaliśmy pieśni patriotycznych, zapoznawaliśmy się z symbolami narodowymi, wykonywaliśmy kotyliony i flagi. Niezwykłym przeżyciem było odśpiewanie 4 zwrotek hymnu 09.11 o godzinie 11.11. Dzień przed apelem 12.11 wielu z nas brało udział w uroczystych mszach w kościołach oraz w marszach niepodległości. Wiedzieliśmy już, jakie to wielkie szczęście, że możemy żyć w wolnym państwie. Staraliśmy się brać czynny udział w apelu poświęconym pieśniom patriotycznym. Z wielką przyjemnością wysłuchaliśmy m.in. Roty, Warszawianki, Hej Strzelcy wraz, Dziś do Ciebie przyjść nie mogę zaśpiewanych przez szkolny chór La Vita Cantare. Na koniec wszyscy zaśpiewaliśmy 4 zwrotki naszego hymnu narodowego. Pełni wzruszeń i refleksji powróciliśmy do klas i czekającej nas nauki.


    „Gotowanie jest proste, przyjemne i daje wiele radości”

    Dnia 07.11.2018 r. klasa 1 a udała się na warsztaty kulinarne do Akademii Młodego Kucharza w ramach Szkoły w Mieście. Tematem przewodnim zajęć było warzywo, które od razu kojarzy się z jesienią – dynia. Tego dnia nasi uczniowie mieli za zadanie wykonać samodzielnie placuszki dyniowe. Przepis na nie podawała Pani z Akademii. Dzieci miały uważnie słuchać i wykonywać dokładnie to, co usłyszały od prowadzącej zajęcia. Wśród składników placuszków znalazły się tylko zdrowe produkty m.in. banan, daktyle, cynamon. Nie mogło zabraknąć jajka i mąki oraz głównego składnika, czyli musu dyniowego. Po uformowaniu placuszków Panie szybciutko je usmażyły. Dzieci z niecierpliwością zabrały się za kosztowanie smakołyków. Można było je posypać wiórkami kokosowymi i jeść z niewielką ilością jogurtu greckiego. Na koniec zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęciach w fartuszkach kucharskich. Z zajęć wyszliśmy najedzeni, z przepisami w plecaku. Na pewno zrobimy placuszki z rodzicami w domu.


    „Pomarańczowe szaleństwo”

    31 października obchodzony był w naszej szkole jako dzień pomarańczowy. W stylizacjach naszych uczniów nie mogło w tym dniu zabraknąć tego koloru. Zdarzyło się również, że ktoś po prostu został w tym dniu marchewkąJ. Fantazja nie opuściła naszych małych uczniów nawet na chwilę. Aktywnie brali udział w kreatywnych zajęciach przygotowanych specjalnie dla nich. Uczyli się angielskich  słówek związanych z kolorem pomarańczowym, wyklejali, kolorowali, lepili z plasteliny. Największą atrakcją okazał się konkurs na najpiękniejszą marchewkę. Dzieci miały ozdobić korzeń tego warzywa według własnych pomysłów. Marchewki zostały więc zamienione w damy, nietoperze, jeże i inne osobistościJ. Na ten dzień przygotowaliśmy również lampion z dyni, który przedstawiał wesołą twarz i mały cmentarz. Po takim wysiłku dzieci musiały się posilić. Czekało na nich kiermaszowe ciasto z dyni i  marchewki, a także pyszne, zdrowe soki. Kupując te produkty, wsparli szkolny wolontariat zbierający pieniądze dla Kamatham  Tanuja z Indii, którą wspieramy w programie Adopcja na Odległość.


    „Uczymy się zmieniać świat na lepsze…”

    W poniedziałek, 29.10.2018 r. gościliśmy w naszej szkole dwie niezwykłe kobiety, które zaprezentowały naszym małym uczniom swoje umiejętności aktorskie. Przybyły do nas z teatrzykiem lalkowym, którego tematyka poświęcona była niepełnosprawności. Dzieci z zachwytem i w wielkim skupieniu oglądały przygotowane dla nich przedstawienie. Główny bohater spektaklu – lalka Tomek – był chłopcem poruszającym się na wózku inwalidzkim. Urodził się z porażeniem mózgowym. Druga lalka – zdrowa dziewczynka – zadawała swojemu nowemu koledze Tomkowi dużo pytań, pragnąc dowiedzieć się, dlaczego porusza się na wózku, co sprawia mu trudność w codziennym funkcjonowaniu, czy czuje się inny lub gorszy od zdrowych rówieśników. Tomek pokazał naszym uczniom, że jest normalnym chłopcem, który również bardzo chce mieć przyjaciół i potrafi robić mnóstwo interesujących rzeczy pomimo swojej niepełnosprawności: może wycinać, śpiewać, rozmawiać, uwielbia pływać. Po spektaklu przyszła pora na zadawanie pytań przez dzieci. Nasi uczniowie wykazali się  dużą wiedzą na temat ludzi, którzy są dotknięci niepełnosprawnością. Pokazali również, że są tolerancyjni i nie mieliby najmniejszego problemu z zaprzyjaźnieniem się z dzieckiem niepełnosprawnym. Bardzo dziękujemy fundacji Larche za pouczający spektakl zrealizowany w ramach projektu Razem zmieniamy świat. Mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś znów do nas zawitają z mądrym i wartościowym


    „Dzień Głośnego Czytania z Gangiem Słodziaków”

    Dzień 18 października 2018 r. był obchodzony w naszej szkole jako Dzień Głośnego Czytania. Wychowawcy klasy 1 a  i  klasy 1 b zorganizowali ten dzień przede wszystkim dla dwóch klas pierwszych po to, aby pokazać im, jak wspaniałą przygodą może być spotkanie z książką. Łącznie  brało udział 37 uczniów i dwóch nauczycieli. Skupiłyśmy się na opowiadaniach z książki  R. Piątkowskiej „Co się stanie na leśnej polanie, czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków”. W tym dniu przeczytałyśmy z książki 3 opowiadania. Wykorzystałyśmy również fragment jednego ze scenariuszy zamieszczonych na stronie „Szkolnych przygód słodziaków”. Dzieci wspaniale bawiły się, rozpoznając dźwięki zwierząt oraz wykonując szlaczek myszki. Od siebie dodałyśmy Słodziakowe SUDOKU oraz narysowane przez nas portrety Słodziaków  w formie  grafomotorycznej  – połącz kropki i pokoloruj obrazek. Rysowanie własnych historii o przygodach Gangu Słodziaków przebiegało w wesołej atmosferze przy słuchaniu kolejnych opowiadań i śpiewaniu wraz ze Słodziakami piosenek. Liczmy na to, że nasi mali uczniowie połknęli bakcyka czytania i z chęcią zaczną sięgać po książki – będą oglądać obrazki, starać się czytać proste wyrazy, a nim się obejrzą, zaczną płynnie i pięknie czytać.


    „Puk,  puk to ja mały uczeń pierwszaczek…”

    Nasi mali uczniowie czekali na ten dzień z wielką niecierpliwością – 14.10.2018 roku. W tym dniu zostali uroczyście Pasowani na uczniów klasy 1 Szkoły Podstawowej nr 5.

    Prezentowali się pięknie w strojach galowych i biretach. Pokazali czego się nauczyli, aby w pełni zasłużyć na miano prawdziwego ucznia. Zaprezentowali przygotowany program artystyczny, w którym nie mogło zabraknąć wierszy o ojczyźnie, kolegach z klasy i wychowawcach. Zaśpiewali radosne piosenki.

    Po uroczystości nadszedł czas rozdania dyplomów, złożenia gratulacji i wspólnego świętowania przy stołach pełnych pyszności.  Na koniec mali uczniowie otrzymali upominki przygotowane specjalnie na tę okazję. Nie zabrakło również pamiątkowych zdjęćJ. Mamy nadzieję, że na długo ten dzień pozostanie w ich pamięci.


     „W poszukiwaniu eliksiru mądrości…”

    Dnia 04.10.2018 r. wybraliśmy się na spektakl, do Teatru Imprat, w ramach 6 Międzynarodowego Teatru dla dzieci Dzieciniada.

    Przedstawienie od samego początku wzbudziło w nas niemałą ciekawość. Nie tylko tytuł spektaklu był intrygujący, bo przecież poszukiwanie eliksiru mądrość jest niezwykle ekscytującym zajęciem… Na scenie mogliśmy zobaczyć pięknego, świecącego  się robota, który nazywał się Albert. Wynalazek ten był dziełem ekscentrycznego Profesora Eugeniusza, który rozbawiał nas do łez swoimi szalonymi pomysłami wcielanymi w życie. Przy jego boku, trwała gosposia Zosia, wiernie asystująca swojemu pracodawcy, w spełnianiu tych niezwykłych pomysłów. Robot Albert, poruszał się samodzielnie po scenie, świecił , a nawet potrafił mówić! To z jego pomocą profesor spróbował stworzyć eliksir, dzięki któremu zostałby prawdziwym geniuszem. Niestety, próba wyprodukowania eliksiru mądrości zakończyła się niepowodzeniem, ale profesor zyskał coś o wiele cenniejszego. W końcu zauważył Zofię u swego boku i zrozumiał, że kocha tę kobietę, która zawsze była przy nim, pomimo jego niepowodzeń w dziedzinie nauki i techniki. 

    Spektakl był zabawny, ekspresyjny, ale i niepozbawiony szczypty refleksji. Pozwolił również uwierzyć każdej osobie siedzącej na widowni, że warto próbować, nie poddawać się pomimo przeciwności. Nieraz otrzymamy zupełnie coś innego,niż sobie wymarzyliśmy, ale to również może nam sprawić dużą radość  i dać szczęście.

  • Nawigacja

  • Librus Synergia
  • Godziny dzwonków

   Piątek 27.01.2023
  • Kalendarz

    brak danych
  • Biuletyn informacji publicznej